Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teatras>XVIII-XIX amžiaus teatras

XVIII-XIX amžiaus teatras

  
 
 
123456789101112131415161718
Aprašymas

Įvadas. XVIII amžiaus pradžia. Švietimo epocha. XVIII amžiaus Anglija. Dekoracijos ir kostiumai. Italija Švietimo Epochoje. Vokietija Švietimo epochoje. Prancūzija Švietimo epochoje. Komedija Prancūzijoje. Filosofija. Pjeras de Bomaršė (Pierre Beaumarchais) Romantizmo epocha. XIX amžius. Romantizmo atstovai Vokietijoje. Romantizmas Prancūzijoje. Viktoras Hugo (Victor Hugo). Romantizmas Anglijoje. Džordžas Baironas (George Byron). Išvados.

Ištrauka

Klasicizmui sulūžus nuo pernelyg despotiškų ir tvirtų rėmų, tiesiog natūraliai buvo būtinas naujas "oro", meno, kultūros suvokimo gūsis. Švelnesnė proto ir estetikos suvokimo srovė, aštuonioliktojo amžiaus pradžioje pradėjo formuotis kaip Švietimo
epocha. Ši epocha jau pilna ne tik švietimo, bet ir filosofijos bei sentimentalizmo. Ši ideologinė srovė teatrą globojo jam skirdama filosofinio dėmesio, taip ne teatras ieško filosofijos savy, o filosofija teatro. Ir vis dėlto pasilikę varžymai ir proto, kaip estetikos ir saiko pamato, neatsilaikymas, luomais suskirstytos visuomenės nepakantumas ir nebeatsilaikantis absoliutizmas, perlaužė šviečiamajį amžių. Gana didingai aštuonioliktojo amžiaus pabaigoje su Prancūzų Didžiąja Revoliucija gimsta romantizmas. Romantikai oponuoja švietimo epochos idealogiją ir saviraiška, tiek literatūroje, tiek ant scenos tampa svarbiu akcentu. Taip devynioliktas amžius apsigyvena vidiame žmogaus pasaulyje ir atsigręžia į istorijos ilgesį.
Aštuonioliktas ir devynioliktas amžius Europoje praplaukė it du dideli banginiai, pakeitę tiek politinę, tiek socialinę, tiek religinę, o ypač kultūrinę savoką ir reikšmę.

Anglijoje ir Nyderlanduose XVII a. pab. formavosi racionalistinės filosofijos srovė (idėjų istorijoje tai vadinama "proto amžiumi") pastūmėjo Švietimo epochos atsiradimą. Švietimas kartais taip pat suprantamas kaip švietėjų idėjinis – kultūrinis judėjimas. Drąsiai galima teigti, jog pirmąjį žingsnį žengė anglų mastytojai, tokie, kaip Džonas Lokas, sudrebinęs europos vertybių sistemą; taip pat Danielis Defo, kūriniu "Robinzonas Kruzas" atvėre kitą gyvenimo ir būties suvokimo pusę. Žmogaus priešpastatymas savyje ir tarp žmonių tampa vienu iš svarbių filosofinių problemų, kurios suteikia Švietimo epochai savo skonį ir spalvas. 18a. filosofijai pradėjus domėtis teatru, jis tampa meno "madų diktatorius", demokratiškai skleidžiantis idėjas, naujoves.
Politinė ir kultūrinė padėtis revoliucionavo. Griežtasis klasicizmas išsigimė, o egocentriškoji visuomenė susiformavo gyvenimą dėl savęs, švaistymą tiek meterialiųjų tiek dvasiškų vertybių. Valstiečių ir miesto varguomenės badas, puikiai piešė to meto situaciją, todėl visa inteligentija puotavo prieš savo sąmoningą totalinį žlugimą. Likus tik vardui ir pasipūtimui, europoje prasideda "nelygiavertės santuokos" – turto siekimas, nepaisant luominės padėties. 18 a. pirmoje pusėja atskriejantčią revoliucijos bangą dar labiau sustiprina dramaturgų, mąstytojų, filosofų kūriniai, veiksmai ir kalbos.
Teatro vaidmuo šioje sentimentalizmo ir minčių epochoje atlieka švietimo misiją. Filosofų dėmesys teatrui pavertė jį svarbiausiu šviesuliu daugelyje šalių. Klesti teatrų statyba, daugėja žiūrovų besidomenčiu teatru, atsiranda naujų žanrų įvairovė, tokių kaip: papročių komedija, buržuazinė drama, neoklasicistinė tragedija, sentimentalioji komedija, satyrinė drama ir, žinoma, realistinė drama. Teatras buvo suvokiamas, kaip vieta, kur žmogus yra mokomas būti laimingu.
Švietimo epocha siekė ne tik žmogaus intelekto ur žinių gavimo, tačiau ir jų skleidimo. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-06-10
DalykasTeatro referatas
KategorijaTeatras
TipasReferatai
Apimtis17 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis26.25 KB
Autoriuselektrine
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas12
Mokytojas/DėstytojasP. Matusandžianas
Švietimo institucijaElektrėnų "Versmės" gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word XVIII XIX amziaus teatras [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 17 puslapių 
  • Elektrėnų "Versmės" gimnazija / 12 Klasė/kursas
  • P. Matusandžianas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą