Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teatras>Barokinis teatras Lietuvoje

Barokinis teatras Lietuvoje

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Barokinis teatras Lietuvoje. atsirado nauja tematika. Linkstama į žanrų sintezę. Baroko teatras sinkretinis. Veikalas "Poetica practica". Minimi ir penki chorų tipai. Barokinę scenografiją. Spektaklių programos.

Ištrauka

XVII a., teatrinę kultūrą į Lietuvą atnešęs renesansinis stilius, peraugo į baroką. Baroko laikotarpiu visų pirma pakito pati pasaulėžiūra: dabar gyvenimas suprantamas kaip vaidinimas, pasaulis – scena, o žmonės – aktoriai. Būtent todėl barokas ir laikomas teatro epocha. Esminis baroko principas teigia, kad pasaulis nuolat kinta, vyksta nuolatinė dinamika. Griūva pasaulio harmonijos idėja, skausmingai suvokiamas būties netobulumas, suyra antropocentrinis pasaulėvaizdis. Lietuvoje šią ideologiją dar sustiprino karai su turkais ir totoriais ( juk būtent Lietuvai teko atlaikyti pagrindinį krūvį ginant Europą nuo rytiečių invazijos). Tačiau teatre, priešingai gan skurdžiai ir grėsmingai tikrovei, vaizduojami kitokie dalykai. Teatras pasižymi dideliu puošnumu, iškilmingumu, netgi pompastika, noru apstulbinti, sukrėsti, nors čia nevengiama parodyti ir žiaurumo, drastiškumo.
Lietuvoje barokas ne itin atsiliko nuo Europos, tačiau nebuvo vien tik grynai vakarietiškas reiškinys. Čia būta ir savitų bruožų. "Barokinio meno Lietuvoje reiškiniai, būdami iš esmės glaudžiai susiję su Europoje suklestėjusiu stiliumi, vėlyvojo feodalizmo laikotarpiu mūsų krašte pamažu įgavo savitas formas ir tapo Lietuvos visuomenės, ideologijos, tikrovės suvokimo, meninio jos įprasminimo atspindžiu, suaugo su krašto visuomeniniu-pilietiniu gyvenimu ir didžiausio savo suklestėjimo laikotarpiu kai kuriose meno srityse (architektūroje, teatre) paliko ryškių Lietuvos kultūros vertybių." .
Nors mokyklinis teatras Lietuvoje atsirado XVI a., tačiau subrendo ir daugiausiai pasiekė baroko epochoje. Kaip jau minėjome, mokyklinis teatras siejasi su keliais stiliais ( viduramžiais, renesansu), tačiau vyrauja barokiniai bruožai. Būtent šiuo laikotarpiu įvyko labai daug pakitimų. Pavyzdžiui, atsirado nauja tematika:
1. XVII a. pabaigoje, o ypač XVIII a. pradžioje išpopuliarėja egzotinė tematika. Labiausiai susidomėta Artimųjų ir Tolimųjų Rytų, Afrikos kultūra bei pagoniškosiomis tradicijomis, scenoje vis dažniau ima dominuoti tiems kraštams būdingos spalvos. Toks egzotinės tematikos atsiradimas siejamas su jėzuitų misionierių veikla, o taip pat puikiai atitiko tuo metu plintančias rytietiškąsias tendencijas kituose menuose (pvz., XVIII a. pradžioje – kinietiški interjerų motyvai bei parkų architektūra). Egzotinių elementų randama ir tarp alegorinių figūrų: Afrika, Azija, Egiptas ir pan. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeatro namų darbas
KategorijaTeatras
TipasNamų darbai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6
Dydis17.18 KB
AutoriusVilma
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Failo pavadinimasMicrosoft Word barokinis teatras Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+2
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą