Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teatras>Teatras ir drama XX amžiaus pradžios Lietuvoje

Teatras ir drama XX amžiaus pradžios Lietuvoje

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Drama ir teatras - naujas kūrybos ir visuomenės saviraiškos kompleksas tautos gyvenime. "Amerika pirtyje". Išvados.

Ištrauka

Kaip ir kitos pagrindinės literatūros rūšys, drama turi giluminius ir išviršinius požymius, arba, anot kai kurių teoretikų, vidinę ir išorinę formą. Pastarąją sudaro vadinamoji žanrinė technika, t. y. pjesės konstravimo elementai (akcija, jos kompozicija, užuomazga, augimas, kulminacija, atomazga, veiksmo peripetijos, sceniškumas, dialogas ir t.t)
B. Sruoga buvo įsitikinęs, kad drama, kaip ir bet kuris kitas meno kūrinys, negali būti tikrovės kopija. Dramaturgas kuria savo pasaulį, aukštesnę meninę realybę, panaudodamas gyvenimo medžiagą, savo ar kitų sukauptą patirtį. Tasai draminis pasaulis yra menininko idėjos įsikūnijimas, jo paties sielos ir proto sprendimų bei pergyvenimų išraiška. Tokia pažiūra buvo ne vien bendras meno esmės, jo specifikos pabrėžimas, kurį būtų galima taikyti bet kuriai grožinės kūrybos krypčiai. Tai buvo principas, susijęs ir su naujomis teatro idėjomis, paplitusiomis XXa. pradžioje.
Sruogos kova prieš vadinamąjį "natūralistinį teatrą" nebuvo nuosekli ir kartais įgaudavo kraštutines įvairių naujovių adoravimo formas. Būsimasis dramaturgas svajojo apie tokį teatrą, kuris "nori įžiūrėti ne vien pirmąjį pasaulio planą, bet ir tas nežinomas dausas, kurias slepia nuo mūs naivioji tikrenybė, deda pastangų įžvelgti už anapus žmogaus būdo ribų ir, pajutus anapus gyvenima, pritarti savo balsu pasaulio orkestrui ir sukurti dvasios sintezių vaidybą-dvasios vaidybą.

Lietuvių teatras ir dramaturgija, pabudę senų teatrinių tradicijų krašte, atrodo, lengvai galėjo prisišlieti prie pasaulinės kultūros kamieno ir perimti visa tai, kas čia pat pašonėje kitų tautų buvo pasiekta. Tačiau taip neįvyko. Kelis šimtmečius Lietuvoje egzistavusi svetimkalbė teatrinė kultūra, nepaisant joje pasireiškusių lituanistinių pradų, nedavė konkrečiau apčiuopiamo pagrindo nacionalinei lietuvių dramaturgjos ir teatro tradicijai. Teko beveik viską pradėti iš pat pradžių-suleisti šaknis į liaudies gyvenimo dirvą, atsiremti į pirmapradžius jos kultūros klodus.
Lietuvių teatrinė veikla XIXa.pabaigoje ir XXa. pradžioje beveik vienu metu prasidėjo visur, kur tik buvo susitelkę šiek tiek aktyvesnių tautiečių. Daugelis pirmųjų vaidinimų arba "lietuviškųjų vakarų" buvo suorganizuota žymiuose kultūriniuose centruose: Peterburge, Niujorke, Čikagoje, Vilniuje, Rygoje, Varšuvoje, Kaune, Tilžėje, Odesoje ir kituose stambiuose miestuose, kur vyko intensyvus rusų, lenkų, vokiečių, amerikiečių ar kitų tautų teatrinis gyvenimas ir kuriuose netrūko puikių scenos meno pavyzdžių. Tačiau pirmieji mūsų tautiečių parengimai tuose miestuose maža kuo tesiskyrė nuo beveik tuo pat metu sodžių klojimuose vykusių lietuviškųjų vakarų. Tai buvo vieningo proceso siejama veikla ir menas su savais dėsningumais, be galo tolimais tuometinei pasaulio teatrinei kultūrai, pradėjusiai jau modernųjį raidos etapą.
Mėgėjiškasis teatras ir jo dramaturgija rėmėsi etnografine vaidybos tradicija. Spaudos draudimo metu tiek miestuose, tiek kaimuose vykę slapti sceniniai renginiai pradžioje buvo lyg ir sodžiaus vakaronių ir apeigų tęsinys.
Liaudies vaidybiniai pomėgiai nuo senų senovės plačiai atsiskleisdavo vestuvių apeigose, kuriose atitinkamai įprasminama lemtingo gyvenimo posūkio, prieštaringų jausmų drama. Išraiškingose ceremonijose, kupinose humoro ir rimties, džiaugsmo ir liūdesio, glūdi esminiai žmogaus egzistencijos momentai. Tai per ilgus šimtmečius kurta liaudies drama, turinti ankstyvųjų santuokos formų-nuotakos grobimo ir pirkimo-atgarsių ir žavinti įvairiausių folkloro žanrų panaudojimu bei vaidybinių elementų gausumu. Ne veltui vestuvinėse apeigose buvo ieškoma lietuvių liaudies teatro savitumo bruožų ir kuriama nemaža etnografinių spektaklių tiek mėgėjų, tiek profesionaliųjų teatrų scenose. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-09-24
DalykasTeatro referatas
KategorijaTeatras
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis14.58 KB
Autoriusaukse
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaVilniaus r. Avižienių vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teatras ir drama XX amziaus pradzios Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Vilniaus r. Avižienių vidurinė mokykla / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą