Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teatras>Teatro istorija (2)

Teatro istorija (2)

  
 
 
123456789
Aprašymas

Lietuvos ir pasaulio teatro istorija. Teatrai. Režisieriai. Spektakliai.

Ištrauka

Teat. reišk. vystėsi Italijoje ir Prancūzijoje. LT — XVI a. pr. – XVII a. pab. Kaip fenomenas vystėsi iš dviejų vienas kitam priešingų polių — griežtos formos ir laisvės.
XVII a. atsiranda pasaulio teatro (pvz. Šekspyras) ir teatro pasaulio sąvokos. Pasaulio teatre gyvename mes visi, kiekvienas turime savo socialinius vaidmenis, stengiamės pasirodyti kitokie nei iš tikrųjų esame.
Baroke, tiek Italijoje, tiek Prancūzijoje, — tikrasis teatro suklestėjimas. Atsiranda uždaros erdvės. Teatras buvo ta vieta, kurioje kuriamas geresnis, idealus gyvenimas — toks, kokio kiekvienas turėtų siekti. Pamažu vis daugėja teatrų, atsiranda vis įvairesnių. Teatras tampa įvykiu, reginiu kokiai nors progai pažymėti, nes trukdavo visą dieną — su opera, eisena, fejerverkais. Geriausias šio teatro modelio įkūnytojas — Liudvikas XIV, karalius saulė.
XVIII a. kiekviena šeima stengėsi išsipirkti savo ložę. Jau matomos vidės erdvės (ne tik peizažai, sodai, dvarai — t.y. išorinės erdvės), kuriami kitokie tekstai, melodramos.
Europos vyksmą seka Lietuvos didikai: V.Vaza, S.Pacas lankosi Florencijoje. Jie domisi, kaip padaromi žavingi dvaro spektakliai. Po kelionės 1628 m. Žemutinėje pilyje V.Vaza įrengia teatrą. Vaidinami spektakliai "drama per musica" — nūdienės operos pakaitalas. Jie trunka net 5 valandas, tarsi parodoma, kaip reikėtų kurti. Šiose operose daugiausia dainuoja italų atlikėjai, italai rašo ir libretus. Šie solistai dainuoja ir Trakuose, Kaune. Skatinamas baleto vystymasis. Vilniaus ir jo apylinkių diduomenė turi tą patį, ką ir Europos visuomenė, mokosi iš prancūzų, iš Vienos baleto. Dvaro teatrą kopijuoja jėzuitų mokyklinis teatras. Jis veikia iki pat Jėzuitų ordino panaikinimo ir Lietuvos atitekimo Rusijai.
Iki XIX a. Lietuvoje buvo vaidinama lenkų, italų kalbomis, bet lietuviškai — ne. Lietuvos nacionalinis teatras susikūrė tik 1921-1922 m. 1785 m. Lietuvoje veikia lenkų teatras, kuriame vaidinama ir rusiškai, ir lenkiškai, net vyksta kova tarp šių bendruomenių. 1811 m. Vilniuje bandyta atidaryti lietuvių bendruomenės teatrą, bet ji buvo negausi, tad tikslas nebuvo pasiektas.
XIX a. Kaune pastatytas teatras, kur atvykdavo gastroliantai. XVIII a. – XIX a. šalia tregedijos, komedijos žanrų atsiranda melodrama, nes iškyla vidurinysis sluoksnis — buržuazija. Jai, t.y. mažiau išsilavinusiai, bet turinčiai pinigų publikai, ir yra skirtas šis žanras. Jis vaizduoja kasdienybę, suprantamas, nesudėtingas pjeses, kad būtų artima žiūrovams.
XIX a. atsiranda natūralistinis teatras. Jo pradininkas — A.Antuanas. Teatre įvyksta revoliucija — galima pamatyti tokį gyvenimą, koks jis yra: tarsi pro rakto skylutę scenoje matai realų gyvenimą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-04-17
DalykasTeatro konspektas
KategorijaTeatras
TipasKonspektai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis19.38 KB
AutoriusJenefer
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Failo pavadinimasMicrosoft Word teatras [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą