Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teatras>J. Glinskis "Grasos namai"

J. Glinskis "Grasos namai"

  
 
 
1234567
Aprašymas

Juozas Glinskis ir jo "žiaurumo teatras". "Grasos namai". Išvados.

Ištrauka

Decentralizuota fabula ir drastiška skirtingų stilių maišatis Juozo Glinskio (g. 1933m), diplomuoto lituanisto, nepilnamečių nusikaltėlių kolonijos mokytojo, dramaturgijoje palenkta grotesko poetikai, kuri nuplėšia idealumo apvalkalą nuo žiaurumo ir agresyvumo kompleksų, glūdinčių žmogaus pasąmonėje, nuo prievartos, tvarkančios žmonių sambūvį ir istoriją. Autorius, įsitvirtinęs Lietuvos teatro ir dramaturgijos istorijoje pirmosiomis pjesėmis " Grasos namai" bei "Kingas", savo dramose tęsia " žiaurumo teatro" poetikos tradiciją, kuria naujas žmogaus konflikto su prievarta įteisinusia visuomene temos variacijas. Tačiau dramaturgo kūryboje išryškėja ir naujų, konceptualesnių pokyčių, jis įsiklauso į kritikų mintis, atkreipiančias dėmesį i Antoneno Artaud "žiaurumo teatro" esmę, fiksuoja žmogaus mentaliteto pokyčius laisvėjančioje visuomenėje. Sovietmečiu publikuotose Glinskio dramose dominavusią fizinę agresiją, brutalią persanažų aplinką keičia rafinuotesnė psichologinė agresija, vykdoma pabrėžtinai prabangioje aplinkoje. Šiandien dramaturgas yra išspaudinęs 13 pjesių, kuriose ryškėja dramatiškas sovietmečio paveikslas.
Dramoje " Grasos namai" (1971) iškyla beprotnamis kaip istorijos chaoso metafora, piešiama maištingo riksmo ir ciniškos ironijos spalvomis. Jo drama remiasi realios istorinės asmenybės Antano Strazdo gyvenimu, gvildenama menininko, iškilios asmenybės konfliktas su visuomene. Beprotnamyje uždarytas poetas – epochos sąžinė, protas ir poezija. Tokia pradinė situacija būdinga europinei grotesko tradicijai, pateisina daugybę psichologinių pervartų ir vidinių sudužimų, kurie visiškai išjungia psichiką iš nusistovėjusios padėties ir įprastų sąvokų. Veiksmas vyksta į viduramžių inkvizicijos karcerius panašiose seno vienuolyno celėse, tačiau čia vyraujanti atmosfera yra moderni, " intelektuali", kupina korektiško nuosaikumo, šalto cinizmo ir ironiško "objektyvumo". Nesuvaldomos demoniškos jėgos siautėja, varto istoriją ir žmogų, viską ardydamos, apnuogindamos ir nepalikdamos jokių ramybės ir harmonijos užuovėjų. Keli sąmonės srautai, kupini primityvaus stichiškumo triukšmingai susikerta, peršoka iš vienos plotmės į kitą be jokios fabulinės motyvacijos. Įtūžusi emocinė įtampa prabyla rėžiančiais bjaurumo ir šiurkštumo akcentais, kurie supriešinami su romantiniu lietuvių literatūros stiliumi.
Ypatingą toną kūriniui duoda veiksmo komentatorius – grasos namų šeimininkas, psichiatras Mališevskis, kuris yra tartum kokio vaidinimo vedėjas, įvykių pasakotojas. Šio nuobodžiaujančio ir filosofuojančio sadisto akimis matome pagrindinį herojų ir jo bendrininkus. Praloge šis cinikas bodisi, kad įstatymas nepalieka vietos jo individualiai kūrybai, ir kartu uoliai vykdo tobulai sureguliuoto mechanizmo funkcijas. Šio personažo buvimą scenoje ir dalyvavimą vaizduojamuose įvykiuose jaučiame kaip sistemą, kaip pasibaisėjimą, dėsningumą. Tai žiaurumas, papuoštas galantišku ironijos rūbu. Be šio personažo būtų sunku įsivaizduoti visą įvykių vyksmą, jis kiekvieną įvykį komentuoja vis kitaip, taip, kaip jam atrodo teisinga. Jo pasisakymai apie žiurkę, kurią svilino Žaba ( generalgubernatorius) teikia labai daug informacijos apie jo asmenybę, jam yra svetimas kitų žmonių ar gyvūnų skausmas, jam svarbiausia yra jo " pamišėlių krėslas" , kuriame pabuvoti tenka visiems dalyviams. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeatro referatas
KategorijaTeatras
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis12.4 KB
Autoriuslina
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word J. Glinskis Grasos namai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Šiaulių Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą