Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teatras>Vilniaus lėlių teatras

Vilniaus lėlių teatras

  
 
 
123456789
Aprašymas

Teatro atsiradimas. Statomi veikalai. Aktoriai. Režiseriai. Lėlių šokis. Teatro dailininkai. Kostas Kubilinskas.

Ištrauka

Oficiali Vilniaus lėlių teatro susikūrimo data — 1958 m. spalio 27 d., kai vilniaus 16-oje vidurinėje mokykloje buvo parodyta Salomejos Nėries "Eglė žalčių karalienė". Ši data pasirinktina neatsitiktinai — teatro premjera buvo skirta VLKJS 40-osioms metinėms. Tačiau teatro kūrimosi procesas buvo prasidėjęs daug anksčiau. Režisierius Balys Lukošius, tuo metu dėstęs Vilniaus kultūros švietimo technikume, iš režisūros specialybės moksleivių subūrė lėlininkų grupę. Tai buvo pretekstas 1957 metais kreiptis į švietimo ministrą M. Gedvilą, siūlant steigti ministerijai priklausantį lėlių teatrą. Kadangi panašių precedentų būta (čia galima prisiminti, jog ir S. Obrazcovo teatras keliolika metų priklausė Švietimo ministerijai), tokį lėlių teatrą nutarta įsteigti, ir 1958metų rugpjūčio 11 d. jis buvo įteisintas.
Priklausymas Švietimo, o ne Kultūros ministerijai sąlygojo kai kuriuos teatro veiklos ypatumus. Visų pirma labai skurdi buvo meterialinė bazė. Neturėdamas savo patalpų, teatras iki 1976 m. rodydavo spektaklius dažniausiai įvairiose mokyklose. Rysys su mokykla buvo svarbiausia teatro veiklos sąlyga.
Buvo statomi daugiausia lietuvių autorių veikalai, stengiamasi į repertuarą įtraukti visų pirma tuos, kurie įęjo į mokyklos programą (P. Cvirkos "lakštingalos", V. Krėvės "Raganiaus" inscenizacijos). Be to, teatrui buvo keliamas uždavinys propaguoti gražią, taisyklingą lietuvių kalbą. Vilniaus lėlių teatre aktoriai deklamuodavo ypač raiškiai, "išdainuodami" visus garsus, ir dėl to ne kartą susilaikė kritikos priekaištų.
Balys Lukošius savąjį lėlių teatrą pradėjo kurti turėdamas apgalvotą bendrą jo egzistavimo idėją. Kaip ir daugelis lėlių teatrų režisierių, jis buvo ir aktorius, ir dailininkas. Aktoriaus meno mokęsis pas K. Glinskį ir B. Dauguvietį Vaidybos mokykloje, 1949 metais jis baigia Aukštosios meno mokyklos grafikos specialybę. "Dramos teatre man visuomet norėjosi sukurti raiškų plastikinį piešinį, bet nei kaip aktorius, nei kaip režisierius to padaryti nemokėjau. Tada ir palinkau į sritį, kurioje mano, kaip dailininko sugebėjimai galėjo stipriau pasireikšti, — į lėlių teatrą", — aiškino B. Lukošius.
Lėlių teatru jis susidomėjo dar Šiaulių mokytojų seminmarijoje, kur vaidino Gerardo Bagdonavičiaus spektakliuke "Muliuko nuotykiai". Vėliau, režisuodamas Stasio Ušinsko marionečių teatre bei Mykolės Krinickaitės vadovaujamame Vilniaus lėlių teatre, rimtai studijavo lėlių teatro istoriją, Lietuvos lėlių teatro tradicijas. Būtent B. Lukošius, uždarius Viniaus lėliųteatrą, ištisą dešimtmetį spaudoje įrodinėjo, koks reikalingas profesionalus lėlių teatras, siūlė konkretų darbo planą. "Pradžiai tektų pasitenkinti gal kokiu penketu ar septynetu asmenų. Veliau trupė, be abejo, išaugtų. Gerokai tektų pasidairyti ir tinkamo režisieriaus, su lakia vaizduote, gerai pažįstančio lėlių teatro specifiką. Suorganizuoti muzikantų trio ir gauti akompaniatorių problemos nesudarytų. Dailininkas–skulptorius, galįs dirbti šioje srityje, yra ne vienas. Lėlininko-montuotojo galime paieškoti saviveiklinių gretose.
Šiam sumanymui buvo lemta išsipildyti, išskyrus vieną detalę, — tiek lėles, tiek scenos įrangą "Eglei žalčių karalienei" darė pats B. Lukošius, padedamas aktorių. Dekoracijas piešė dailininkas Jonas Surkevičius. Tiesa, "Eglė žalčių karalienė" buvo parengta dar Vilniaus kultūros švietimo technikume, tačiau ir vėlesniems pastatymams režisierius pats darydavo lėles arba bent jau talkininkaudavo jas kuriant. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-08-23
DalykasTeatro referatas
KategorijaTeatras
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis24.65 KB
AutoriusValerka
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas8
Švietimo institucija"Šaltinėlio" privati mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word lietuviu referatas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • "Šaltinėlio" privati mokykla / 8 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą