Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teatras>Žvilgsnis į jūrą išvaduoja iš periferijos gniaužtų?

Žvilgsnis į jūrą išvaduoja iš periferijos gniaužtų?

  
 
 
123
Aprašymas

Rašinys lietuvių kalba. Spektaklio "Madagaskaras", pagal Marių Ivaškevičių, analizė.

Ištrauka

"Atsisukit veidu į jūrą. Pakelkit akis nuo žemės. <...> Veidu į jūrą, ne profiliu" (Madagaskaras,(toliau M.) p. 23). Toks dažnai pjesėje skambantis raginimas, skatinantis išsivaduoti iš įvairių gniaužtų – ideologinių, psichologinių. Pjesės pagrindinis veikėjas Pokštas, kurio prototipas Kazys Pakštas – viena originaliausių XX a. pradžios lietuvių asmenybių, siūlęs Lietuvą perkelti į Afriką, įtikėjęs savo beprotiška idėja, bando išaiškinti kaimo žmonėms, kad tėvynę reikia perkelti į Madagaskarą. Pokšto pozicija įrodo, kad jis tiki kaimo provincialumu, jis tiki, kad žmonės tarsi marionetės, nemokėdami mąstyti leisis valdomi. Tuo Pokštas iš dalies įrodo ir savo provincialų mąstymą, tačiau tai labai neišryškėja, kadangi M. Ivaškevičiaus nuomone, ši idėja vis tik yra nuostabi svajonė, vizija, tiesiog užvaldžiusi Pokštą, norėjusį tik gero savo kraštui. Atvirkščiai, Pokštas vaizduojamas ko ne šviesiausiu kaimo žmogumi, labiau ryškinamas kaimo neišprusimas, galvojimo stoka.

Pokštas: Tik gili sėbrystė su kokybiškom knygom išaria razumo vagą mūsų smegenyse. O rašto nepažinimas – tai ariamo jaučio suvalgymas. ( M., p. 23)

Provincialumas – visuomenės kolektyvinės sąmonės reiškinys, vidinis įsitikinimas, slypintis žmonių mentalitete. Provincialumas pradeda triumfuoti tada, kai žmonių mintis ir gyvenimą užvaldo utopijos, vizijos. Utopinė idėja, perkelti tėvynę į Madagaskarą – tai paslėptos, neaiškios gyvenimo svajonės realizavimas. Dvejopai galėtumėm vertinti pagrindinį herojų, Pokštą. Tarp pjesėje dalyvaujančių žmonių jis laikomas išsimokslinusiu, pagarbos vertu, tačiau Mariaus Ivaškevičiaus atlaidus žvilgsnis į "tautos vedlį, karžygį" kuria komišką, sarkastišką ir švelnios ironijos kupiną aurą. Autorius sutinka rašyti apie šią beprotišką geopolitinę "misiją" todėl, kad tai yra graži Pokšto vizija, svajonė. Pro beprotiškas veikėjo idėjų eilutes, tarsi veržte veržiasi ilgesys geresnio, gražesnio, ramesnio pasaulio, gyvenimo. Bandoma pabėgti nuo ideologijos gniaužtų, sujungti sufragmentiškėjusį pasaulį į tobulą visumą, "įteisinti" amžinųjų vertybių neliečiamumą, stabilumą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-10-16
DalykasTeatro analizė
KategorijaTeatras
TipasAnalizės
Apimtis3 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis12.01 KB
AutoriusAndra
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai0 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ivaskevicius [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Analizės
  • 3 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą