Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teatras>Lietuvos mokyklinis teatras

Lietuvos mokyklinis teatras

  
 
 
1234567
Aprašymas

Mokyklinio teatro pobūdis ir vieta scenos meno raidoje. Dramaturgija. Autoriai. Tematika ir šaltiniai. Idėjiniai motyvai. Žanrinės ir tradicinės dramų ypatybės. Prasmė. Išvados.

Ištrauka

MOKYKLINIO TEATRO POBŪDIS IR VIETA SCENOS MENO RAIDOJE

ХVІ – ХVІІІ a. Pagrindinė Lietuvos teatrinio gyvenimo forma buvo mokyklinis teatras. Jo spalvingi ir puošnūs vaidinimai kolegijų kiemuose ir aulose, į miestų gatves ir aikštes išsiliejusios iškilmingos eisenos, šventės su fejerverkais, muzika ir dekoracijomis ne tik formavo žiūrovų teatrinę sąmonę, ugdė teatrališkumo supratimą ir skonį, bet buvo ir svarbi visos epochos, kuri laikoma pati teatrališkiausia Europos istorijoje, kultūrinės atmosferos apraiška.
Antikos dominantė – architektūra ir skulptūra, Renesanso – tapyba, ХІХ a. Romantizmo – poezija ir muzika. O ХVІІ a. – teatro epocha. Lietuvos mokyklinis teatras gyvavo beveik du šimtmečius.Jis akivaizdžiai įkūnijo ir tarptautinius lietuvių kultūros ryšius, ir jos gyvastingumą, užpildydamas margą ir įdomų Lietuvos teatro istorijo lapą.


DRAMATURGIJA


Mokyklinio dramų tyrinėjimo kelyje stovi keista kliūtis – tekstų sąvoka. Šios dramos pradėtos kiek daugiau spauzdinti ХVІІІ a. Iš šio amžiaus Lietuvoje statytų veikalų dabar žinomi penki tekstai.
Mokyklinės dramos kuriamos čia pat, kolegijoje, tik čia ir vaidinamos, paprastai būdavo tik rankraščiai. Mokyklų nuostatai reikalavo, kad kūrinių tekstai ir jų intarpai – intermedijos būtų įrašomi į atitinkamas knygas ir saugomi mokyklos archyve. Bet per karus, gaisrus ir suirutes archyvai buvo tiek nuniokoti, kad iki mūsų dienų teišliko skurdžios liekanos. Nedaug yra ir mokyklinių dramų nuorašų, vadinamų kodeksų. Pvz., Vilniuje parašytų ir pastatytų ХVІ a. Veikalų penki tekstai yra dviejuose išlikusiuose kodeksuose.
Naujas šaltinis mokyklinei dramai ir scenai pažinti atsiveria ХVІІ a. Antroje pusėje – tai vaidinimų programos, tuo metu jau pradėtos spauzdinti. Šitokių programų pluoštas yra išlikęs ir Lietuvos bibliotekose. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-05-14
DalykasTeatro referatas
KategorijaTeatras
TipasReferatai
Apimtis4 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis9.45 KB
AutoriusIeva
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word LIETUVOS MOKYKLINIS TEATRAS.doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą